BAŞARI BELGESİ.PNG (1.09 MB)

KUZU BAŞLANGIÇ YEMİ

Ürün Hakkında

 • Kuzu Başlangıç Yemi kuzuların 5 günlük yaşından ile 60 günlük yaşları arasında alışma ve başlangıç döneminde yedirilecek zengin içerikli, dengeli, özenle hazırlanmış lezzetli tamamlayıcı bir yemdir.
 • Bu dönem, kuzuların bakım ve beslenmelerinin en önemli olduğu, büyük hassasiyet istediği dönemdir. Rumen gelişiminin tamamlanmadığı bu dönemde sindirilebilirliği yüksek, çok iyi kalitede hammaddelerle üretilmiş yemlerle kuzu yeme alıştırılmalıdır. İlk 5 gün kuzuya yem, su ve ot yedirilmemelidir.
 • Kuzuların en iyi şekilde fizyolojik gelişim sağlaması için referans verilerle formüle edilmiş ve dengelenmiştir.
 • Mevsim ve çevre şartları dikkate alınarak içerik sürekli güncellenmekte, bu sayede besin maddesi kaynaklarının spesifik değerlerinin istikrarı sağlanmaktadı
 • Kaliteli, taze, lezzetli ve biyoyararlılığı en yüksek hammaddeler kullanılarak üretilmiş Sindirilebilirliği yüksek olduğundan kuzular yemden en iyi şekilde yararlanarak hızlı bir şekilde büyürler.
 • Kullanılan hammaddeler ve üretilen mamuller prosesin her aşamasında belirlenen prosedürler doğrultusunda laboratuvarımızda analiz edilmektedir.
 • Yemlerin vitamin ve mineral içeriği hayvan sağlığı ve fizyolojik gelişimi açısından çok önemlidir. Kuzuların gereksinimlerini tam olarak karşılayacak şekilde vitamin ve mineraller yemlerimize katılmaktadı Diyete ayrıca vitamin ve mineral ilavesine gerek yoktur.
 • İdrar Taşının neden olduğu Ürolithiasis oluşumunu engellemek için yemlerimizde enerji-protein, kalsiyum-fosfat oranı dengelenmiş, ayrıca ilave A Vitamini, tampon maddeler ve nötrleştiriciler kullanılmıştır.
 • Yemlerimiz kesinlikle iyonofor antibiyotik, metan inhibitörü, hayvansal kökenli protein ve NPN (Üre vb. Protein Niteliğinde Olmayan Azot) içermemektedir.
 • Kuzu isallerinin önüne geçmek için özenle formüle edilmiştir.
 • Yemlerimiz müşterilerimizin talebine göre Toz, Pelet ve Granül formlarda üretilip, 50 Kg’lık PP çuvallarda satışa sunulmaktadı
 • Ürün hakkında detaylı bilgi almak için bölge satış temsilcilerimizle irtibata geçiniz.
Kampanya

Besin Maddesi İçeriği

Besin Maddesi Birim Miktar Besin Maddesi Birim Miktar
Ham Protein % En Az 18 Vitamin A IU/kg En Az 12.000
Ham Selüloz % En Çok 9 Vitamin D3 IU/kg En Az 3.600
Ham Yağ % En Az 3,5 Vitamin E mg/kg En Az 24
Ham Kül % En Çok 8 Vitamin B1 mg/kg En Az 6
Kalsiyum (Ca) % En Az 1,00 Vitamin B2 mg/kg En Az 4
Kalsiyum (Ca) % En Çok 2,00 Niasin Vitamin B3 mg/kg En Az 18
Fosfor (P) % En Az 0,50 Vitamin B12 mg/kg En Az 0,018
Fosfor (P) % En Çok 1,00 Manganez (Mn) mg/kg En Az 95
Sodyum (Na) % En Az 0,15 Demir (Fe) mg/kg En Az 30
Sodyum (Na) % En Çok 0,30 Çinko (Zn) mg/kg En Az 95
Kobalt (Co) mg/kg En Az 0,50
İyot (I) mg/kg En Az 2,30
Selenyum (Se) mg/kg En Az 0,30
Magnezyum (Mg) mg/kg En Az 50
Not: Tabloda aralık değerler verilmiş olup, net değerler ürün etiketlerinde arz edilmektedir.

Beslenme Programı

  • Kuzular bir işletmenin karlılığı ve geleceğidir. Ülke ekonomisinde önemli bir yere sahip olan kuzularda, bilinçsiz besleme ve kötü bakım koşulları nedeni ile her yıl ciddi kayıplar yaşanmaktadır.
  • Kuzuların Beslenmesini 2 dönemde ele alacağız.

  1-Yeni Doğan Kuzuların Beslenmesi: 5 _ 60 Günlük Yaş. Kuzu Başlangıç Yemi

  2-Geçiş Dönemi Kuzuların Beslenmesi: 60 _ 120 Günlük Yaş. Kuzu Büyütme Yemi

  KOLOSTRUMUN ÖNEMİ: İLK 5 GÜN

  Bu dönem, kuzuların bakım ve beslenmelerinin en önemli olduğu, büyük hassasiyet istediği dönemdir. Yeni doğan kuzular da işkembe (ön mide) gelişmediğinden PRERUMİNANT DÖNEM dediğimiz bu evrede tek mideli olarak değerlendirilmektedirler. Ağız Sütü normal süte göre koyu ve kıvamlı olup, anneden yavruya aktarılan birtakım immunoglobulinler (lg) içermektedir. 

  Kuzular doğduklarında immunoglobulinlerden yoksun doğarlar. Bu dönemde kuzular için Ağız Sütü (KOLOSTRUM) hayati önem arz etmektedir. Yeni doğan kuzular en geç yarım saat içinde annesini emmesi gerekmektedir. 5. Gün boyunca annesinden ayrılmamalı ve süt emmesi teşvik edilmelidir. İlk 5 gün yavruya su verilmemelidir.

  Kolostrum sütü doğumdan hemen sonra ilk 8 saatte maksimum immunoglobulin içermektedir. Sağılan ağız sütündeki immuno miktarı 12 saat sonra önemli düzeyde 24 saat sonra ise çok düşer. İmmunoglobulinler doğumdan birkaç saat sonrasına kadar maksimum oranda emilebilirler. Saatler ilerledikçe kuzunun bağırsaklarında antikor emilimi önemli miktarda azalır. Onun için ilk 6-8 saat Ağız Sütü alımı çok önemlidir.                                     

  Kolostrumdaki gamma-immunoglobulin (IgG) miktarı, kaliteyi belirleyen ölçütüdür. İlk sağımda alınan kolostrum ikincisinden, ikinci sağımdaki kolostrum da üçüncü sağımdakine göre daha kaliteli olarak nitelendirilmektedir. Sonraki sağımlarda İmmunoglobulinlerin koruyucu etkisi giderek azalmaktadır.

   

  1-YENİ DOĞAN KUZULARIN BESLENMESİ-KUZU BAŞLANGIÇ YEMİ

  5 _ 60 Günlük yaşlar arasında yapılan alıştırma beslemesine denilmektedir. Doğumunun 5. gününden itibaren 8 hafta boyunca Kuzu Başlangıç yemleri serbest (ad-libitum) yedirilmelidir.

  Yine kaliteli ve sindirilebilirliği yüksek nişasta ve protein kaynakları içeren bu yemler vitamin ve iz elementlerce (mineral) dengelenmiştir. Kuzuların işkembe gelişimini ve hızlı büyümesini sağlayan bu yemler serbest (ad libitum) olarak temiz ve rutubetsiz yemliklerde servis edilmelidir. Alıştırma dönemi dediğimiz bu dönemde 30. Günden sonra kuzular, yonca ve çayır otu gibi kaliteli kaba yemlere alıştırılmalıdır.

   

  2-GEÇİŞ DÖNEMİ SÜTTEN KESİM BESLENMESİ-KUZU BÜYÜTME YEMİ

  60_ 120 günler arası kuzulara uygulanacak yemleme programı olup artık kuzular sütten kesilmelidir. Bu dönemde hayvan Kuzu Başlangıç Yemlerini, Kaliteli Kaba Yemleri ve Suyu serbest olarak taze taze tüketmelidir. Bu dönem işkembe gelişiminin en hızlı olduğu dönemdir.

  Kuzuların Başlangıç (Alıştırma) ve Büyütme (Geçiş) dönemi beslemesinin aşağıdaki tabloda belirtilen besleme programına göre yapılması gerekmektedir.

 • KUZU BESLEME PROGRAMI

 • kuzu beslenme programı.png (23 KB)

Dipnot

 • Barınakların temiz, hijyenik, havadar, aydınlık ve uygun sıcaklıkta olması işletme verimliliğini olumlu yönde etkileyecektir. Bu dönem, kuzu ölümlerinin en fazla olduğu dönem olup hijyen ve bakımın en önemli olduğu dönemdir.
 • Sürüye işletme dışından ilave edilecek yeni hayvanlar bulaşıcı hastalıklar göz önünde bulundurularak mutlaka tecrit edilmeli, koruyucu aşıları yapılmalıdır.
 • Hayvanların işletmenizce belirlenen bir prosedürle yönetim, denetim, bakım ve korumalarının yapılması gerekmektedir.
 • Hayvanlar işletme şartları dahilinde homojen bir şekilde gruplandırılmalıdır.
 • Müşterilerimizin işletmesindeki kaba yemler fabrikamız laboratuvarlarında ücretsiz olarak analiz edilmektedir.
 • Yemlere su ilave edilerek bekletilmesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. Bu uygulama fermantasyona ve besin maddesi kayıplarına neden olmaktadır. Özellikle vitaminlerin büyük bir kısmı ısıya, ışığa, rutubete ve havayla temasa maruz kalırsalar yıkıma uğrayarak niteliklerini kaybederler.
 • Yemleri rutubetsiz, havadar ve hijyenik alanlarda muhafaza ediniz.
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.